1 Milyar Ayaklanma

1 Milyar Ayaklanma

Bir milyar kadına ulaşmayı amaçlayan “1 Billion Rising” (1 Milyar Ayaklanma) Kampanyası, 14 Şubat 2013’te, tüm dünyada kadına yönelik şiddeti protesto etmek, buna bir dur diyebilmek için kolları sıvadı.

 

Uluslararası düzeyde bir kampanya olan One Billion Rising’a İzmir’den katılım gösteren Liyakat Derneği de, üyeleriyle sıkı bir çalışma içine girdi.
Girişimciliği destekleyici çalışmalarının yanısıra, kadına yönelik şiddete karşı da birçok proje üreten Liyakat, son olarak, Uluslararası “One Billion Rising” kampanyasına katılarak, dünyanın dört bir yanında insanlık dışı muameleye maruz kalan kadınlar için ayağa kalktı. One Billion Rising Projesiyle, tüm dünyada 1 milyar kadın, aynı anda dans ederek şiddete karşı yeni bir kadın devrimi yaratacak.
İzmir’de Liyakat Derneği tarafından 14 Şubat’ta, saat 14.30’da, Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşecek gösteriye iş kadınları da destek verecek. LİYAKAT Derneği üyelerinden olan 15 seçkin iş kadının katılımı ile gerçekleşecek olan dans gösterisi, dünyaca ünlü Anadolu Ateşi dans topluluğunun gösterisinden esinlenerek kareograflanacak. Organizasyon için Ege Üniversitesi Devlet Konservatuarı Halk Oyunları bölümü hocalarından Osman Merze ve Şehim Çiftçinin eğitmenliğinde sıkı bir çalışma içine giren Liyakatlı iş kadınları, müziklerini, Ege üniversitesi Devlet Türk Müziği konservatuarı Türk Halk Oyunları Öğretim Görevlisi Tarkan Erkan’ın düzenleyeceği gösteride, ülkemizin folklör motiflerini taşıyan dans çalışmaları sergileyecekler. Sallan Bana ( Trabzon), Döne (Artvin), Keje ( Hakkari ), Delilo ( Diyarbakır ), Albasma ( İzmir ), Teke Yöresi 9/8, Arzu ile Kamber ( Edirne ), Kız Karşılaması ( Trakya ), Damat Halayı ( Üsküp ) oyunlarının sergileneceği gösterinin son dansına meydanda bulunan herkes iştirak edebilecek. Basının da yakından izleyeceği One Billion Rising performansının sonunda Cumhuriyet Meydanına gelen tüm izleyiciler, Üsküp’e ait bilinen bir oyun olan Damat Halayı’na katılım gösterecek.
14 Şubat Sevgililer Günü’nde 1 milyar kadının yüzünü gülümsetecek olan projeye dahil olmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Yönetim Kurulu Başkanı Berkay Eskinazi, kadın hareketine destek olmak isteyen herkesi cinsiyet ayrımı yapmaksızın Cumhuriyet Meydanı’na beklediklerini dile getirerek, “Gülümsemeye muhtaç kadınlar için 14 Şubat’ta saat 14.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda buluşalım. Kadına karşı şiddet bittiği zaman dünyada her şey düzelecek” mesajını verdi. Dünyada her üç kadından birinin, hayatında bir kere şiddet görmesinden yola çıkan kampanyanın büyük bir kadın devrimi yaratacağını vurgulayan Proje Lideri ve Liyakat Derneği Başkan Yardımcısı Gülçin Güloğlu ise, “Tüm dünya kadınları, kendilerine yapılan bu işkencelere dur diyebilmek, seslerini duyurabilmek için, hem ilginç hem de çok güzel bir protesto gerçekleştirecek. Hep birlikte ‘dans ederek‘ ayaklanacaklar. Sevgililer gününde bu protestoya destek vermek isteyen tüm kadınlar, bulundukları yerde, dans ederek ayaklanacaklar. Biz de Liyakat ailesi olarak projeye, Cumhuriyet Meydanında tüm üyelerimiz ve destekçilerimizi biraraya getirerek katkı sağlayacağız.” dedi.     (Kaynak;haber.stargazete.com

 

 


Haberler
Ivkad- Ekolojik Yasam ve Mimarlik Semineri
Kadikoy Kent Konseyi‘nde Ivkad Sunumu
Kentsel Dönüşüm Paneli-Kadikoy Kent Konseyi
Kentsel Dönüşüme Kadın Bakışı
Manisa Celal Bayar Universitesi Ivkad Sunumu
sivil toplum okulu
sivil toplum okulu
sivil toplum okulu
kentsel donusum ve kadin
Boğaziçi Üniversitesi Ivkad Paneli
Boğaziçi Üniversitesi Ivkad Paneli
Boğaziçi Üniversitesi Ivkad Paneli
8 Mart YTU Davut Pasa Kampusu
5. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu
Kentsel Dönüşüm Yuvarlak Masa Toplantısı
Uyelerimizi Ziyaret
YALITIM VE KADIN
Genç üyelerimiz mezun oluyor
Ülkü Koçar`ı Ziyaret
Bağış ve Aidat

İnşat ve Kadın Derneği
Türkiye İş Bankası- Balmumcu Şubesi
Hesap Numarası:1135 823360
IBAN: TR920006400000111350823360
 

Kurumsal

2009 yılında, Kadınların inşaat sektöründeki varlıklarını güçlendirmek, statülerini artırmak, inşaat sektöründe kadın istihdamının artmasına katkıda bulunmak; bu sektörde çalışan veya çalışmak isteyen kadınlar arası diyalog, iletişim, dayanışma ve yardımlaşmayı sağlamak, toplumun tüm kesimlerinden kadınlarla ortak bir platformda bir araya gelip, yasalara uygun faaliyetlerde bulunmak ve çalışmalar yapmak  amacıyla kurulmuştur.
 

  • BİZE ULAŞIN

  • info@ivkad.org

www.teknovizyon.net/
YukariCik