2014 WICS Zirvesinin Ardindan

 

Geçtiğimiz Aralık ayinda ,her yıl tekrarlanan AKILLI KENTLER ZİRVESİ’ne Başkanımız Filiz Ölçer ve ben Başkan Yardımcısı NurfeşanAğra olarak katıldık. Ayrıca Yönetim Kurulu Üyemiz Mimar Ülkü Koçar da Kadıköy belediyesi Başkan Yardımcısı sıfatıyla katılarak çok güzel bir sunum yapmıştır.

İki gün boyunca adeta soluk almadan izlediğimiz, WICS 2014 worldintelliegentcitiessummit, geleceğin yaşam biçimi ve kentlerüzerinde kamu,özel sektör,yerel yönetimler işbirliği ile hazırlanmış ve profesyonellerin hazırladığı geniş kapsamlı bir organizasyondu.

İki ayrı salon da 21 oturum olarak gerçekleşen bu zirvede valiler,belediye başkanları, uluslararası şirket CEO’ları ve STK’lar akıllı belediyecilik,akıllı kentsel dönüşüm, akıllı yönetim, trafik,sürdürülebilir kentleşme ve mimari,akıllı medya,enerji gibi ana başlıklar çerçevesinde yapılan sunum ve tartışmalar yarının yaşamlarına ve iş kollarına dair ufkumuzu açtı.

Geçen yıl bir sunum yapmak isteyip de katılamadığımız bu Zirve’ye,Zirve’nin organizasyonunu yapan EurAsiaStrategies yöneticisi olan Fatih Aydın tarafından daha aktif katılım daveti aldık.

Ayrıca, Sanpaş kurucusu Şekip Karakaya,uluslararası bir STK olan EMBARQ Türkiye Direktör Yardımcısı,THALES İNTERNATIONAL güvenlik çözüm direktörü DR Alper Botan ile kapsamlı diyaloglar kurarak derneğimizin tanıtımını yapma fırsatı bulduk.

10 Aralık Çarşamba günü öğleden sonraki oturumda akıllı binalar ve evler başlıklı oturum da EXTENSA, BIO CITY DEVELOPMENT COMPANY, KREATİF ARCHITECTS,T MİMARLIK,H2C INTERİOR DESİGN, MIA MİMARLIK BAU DESİGN marka olmuş ofis yöneticileri tartıştılar hepsinin ortak görüşü istenildiği kadar akıllı binalar yada evler yapalım bunların kent haline gelmesi için daha çok uzun bir zaman olduğu ve özellikle İSTANBUL’un akıllı kent olabilmesinin çok uzun bir zaman alacağı ve 20 dakikalık bir yolun 2.5 saat de gidilebildiği bir kentin akıllı şehir olarak adlandırılamayacağı konusunda tüm katılımcılar fikir birliğinde buluştu.

Devleti temsilen Bolu valisi Ahmet Zahteroğulları’nın sunumu çok ilginçti. Bildiğimiz Vali profilinin dışında bir halk adamı ve vatandaşa yakın bir kişilik olarak, Bolu kentinde yapmış olduğu insani çalışmalarının aynı zaman da diğer valilerimize de örnek olması gerektiğini anımsattı.

Belediye Başkanları oturumunda Beşiktaş belediye başkanı Murat Hazinedarı, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nu, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’yı,Üsküdar belediye başkanı Hilmi Türkmen’i dinleme ve ilçelerinde yapmış oldukları vatandaşın yaşam kalitesini yükseltmeye dönük akıllı projelerini öğrenme fırsatımız oldu.

Oturumların sonunda AKILLI KENT İSTANBUL ile ilgili tartışma oturumu yapıldı. Bu bölümde Kadıköy belediyesi ve bilgi üniversitesi ile yabancı tasarımcıların birlikte başlattıkları TASARIM ATÖLYESİ çalışmalarından örnekler anlatıldı. Bu çalışmalara YEKON VE COLUMBİA ÜNİVERSİTESİ’nden Yiğit Şardan,Harun Ekinoğlu gibi isimler de katıldı.

Yönetim kurulu üyemiz MİMAR ÜLKÜ KOÇAR Kadıköy belediyesi olarak yaptığı sunumda, mahalle örgütlenmesine ve yerel güçlere verdikleri önemden bahsetti. “KENTLİNİN AKLINI,AKILLI KENTE KATMAK kentler için yapılacak en akıllı iş olacaktır” dedi ve gençler ve kadınlara ilişkin akıllı projelerden bahsetti.

Oturumun sonunda 9 maddelik bir sonuç bildirgesi yayınlandı.

1.     Bilgi erişilebilir olmalı.

2.     Yerel nüfus ile birlikte çalışıp geri dönüşü olan bilgileri paylaşmalı

3.     Etkileşim kolaylaştırılmalı

4.     Profesyonellerden yardım almalı finans güçlerini ortaya koymalı.

5.     Hertürlü bilgi ve veriyi paylaşmalı ve pozitif düşünce üretmeli

6.     Kente kurulacak ortak wifi noktaları bize 3. Şahıs gibi yardımcı olmalı

7.     En önemli veri tabanı vatandaş olmalı ve geri dönüşler alınmalı

8.     Kentin kamu alanlarının ev kadar güvenli ve rahat olması temin edilmeli.

9.     Farklı her fikir bize yeni ufuklar açar. Gerçekleri tartışarak yenilikleri bulabiliriz.

 

İSTANBUL HEPİMİZİN SİVİL TOPLUM PLATFORMU

Sloganı ile biten oturum,bir sonraki yılda yeni WICS 2014   de yeni fikirler ve yeni sloganlar üretmek üzere katılımcıların yorgun fakat geleceğe olan inançları ile sona erdi.

 

Yük.MimZ.NurfeşanAğraHaberler
Ivkad- Ekolojik Yasam ve Mimarlik Semineri
Kadikoy Kent Konseyi‘nde Ivkad Sunumu
Kentsel Dönüşüm Paneli-Kadikoy Kent Konseyi
Kentsel Dönüşüme Kadın Bakışı
Manisa Celal Bayar Universitesi Ivkad Sunumu
sivil toplum okulu
sivil toplum okulu
sivil toplum okulu
kentsel donusum ve kadin
Boğaziçi Üniversitesi Ivkad Paneli
Boğaziçi Üniversitesi Ivkad Paneli
Boğaziçi Üniversitesi Ivkad Paneli
8 Mart YTU Davut Pasa Kampusu
5. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu
Kentsel Dönüşüm Yuvarlak Masa Toplantısı
Uyelerimizi Ziyaret
YALITIM VE KADIN
Genç üyelerimiz mezun oluyor
Ülkü Koçar`ı Ziyaret
Bağış ve Aidat

İnşat ve Kadın Derneği
Türkiye İş Bankası- Balmumcu Şubesi
Hesap Numarası:1135 823360
IBAN: TR920006400000111350823360
 

Kurumsal

2009 yılında, Kadınların inşaat sektöründeki varlıklarını güçlendirmek, statülerini artırmak, inşaat sektöründe kadın istihdamının artmasına katkıda bulunmak; bu sektörde çalışan veya çalışmak isteyen kadınlar arası diyalog, iletişim, dayanışma ve yardımlaşmayı sağlamak, toplumun tüm kesimlerinden kadınlarla ortak bir platformda bir araya gelip, yasalara uygun faaliyetlerde bulunmak ve çalışmalar yapmak  amacıyla kurulmuştur.
 

  • BİZE ULAŞIN

  • info@ivkad.org

www.teknovizyon.net/
YukariCik