BIM Geleceğin Çalışma Biçimini Bugünden Sunuyor

BIM Geleceğin Çalışma Biçimini Bugünden Sunuyor

 

BIM Geleceğin Çalışma Biçimini Bugünden Sunuyor

kaynak:www.haberler.com

 

Dünyanın lider 3 boyutlu tasarım, mühendislik, medya ve eğlence yazılımı firması Autodesk'in sponsor olduğu Yapı Bilgi Sistemi Konferansı'nda geleceğin çalışma biçimini bugünden sunan BIM konuşuldu.

Görsel ve merkezi bir bilgi veri tabanı olan BIM, tasarımcılar, inşaatçılar ve yatırımcılar arasında ortak bir işbirliği platformu sunuyor. Konferansta Autodesk Türkiye'den Niyazi Kemer de bir sunum yaparak Autodesk'in BIM uygulamaları konusunda bilgi verdi.

Dünyanın lider 3 boyutlu tasarım, mühendislik, medya ve eğlenceyazılımı firması Autodesk, tasarım, inşaat ve yatırım sektörüne yönelik Yapı Bilgi Sistemi (BIM) Konferansına sponsor oldu. Turner Innovation Series tarafından düzenlenen konferans 10-11 Mayıs 2012 tarihlerinde İstanbul, Swissotel'de gerçekleşti. Konferansta 2 gün boyunca inşaat, tasarım ve yatırım sektörüne köklü değişimler ve büyük yenilikler getiren Yapı Bilgi Sistemi (BIM - Building Information Modeling) ele alındı.

Konferansta Autodesk Türkiye'den Uygulama Mühendisi Niyazi Kemer yaptığı sunumda Autodesk'in sağladığı BIM araçları ve BIM uygulamalarının hayata geçirilmesi konularına değindi. Tasarım, inşaat ve yatırım sektörleri açısından önemli bilgileri içeren konferansa sektör profesyonelleri yoğun ilgi gösterdi.

Görsel ve merkezi bir bilgi veri tabanı olan BIM; işin tasarım, inşaat öncesi, inşaat süreci ve inşaat sonrası işlemlerinin tümünü kapsarken; bilgiyi 3 boyutlu modellere yansıtarak tasarımcılar, inşaatçılar ve yatırımcılar arasında bir işbirliği platformu oluşmasını sağlıyor.

İnşaat ve tasarım sektörlerinde koordinasyonu arttıran BIM'in üç temel özelliği bulunuyor:

Yapıyı tanımlayan tüm verilerin tutulduğu bir sayısal veritabanı ile çalışıyor,
Revizyonlar bu veritabanında yapıldığı için, herhangi bir dokümanda yapılan bir değişiklik, veritabanından üretilen tüm dokümanlara yansıyor,
Tasarım süreci boyunca toplanan tüm veriler, daha sonra kullanılmak üzere saklanıyor.

Yapı Bilgi Sistemi, daha kaliteli tasarımların, daha kısa sürede ve daha az maliyetle gerçekleştirilmesini sağlarken, mimar ve mühendislerin aynı yapı modeli üzerinde eşzamanlı çalışabilmesine olanak veriyor. Böylece disiplinler arası koordinasyon eksikliğinin yol açtığı hataları önlemeye yardımcı oluyor.

Autodesk, BIM için geliştirilmiş Revit yazılımlarıyla analiz çözümleri ve kullanıcılara tasarladıkları binanın çevreye etkisini öngörme olanağı veriyor. Revit yazılımı yapının enerji harcamasının ve atık üretiminin hesaplanmasını, her ikisini de azaltılmasını sağlıyor. Kullanıcılar, sayısal model üzerinden tasarımlarının çevreye etkisini, binanın temeli atılmadan önce belirleyebiliyor. Autodesk'in ürettiği Revit yazılımları, Yapı Bilgi Sistemi tabanlı çalışıyor, parametrik nesne ve ilişkileri destekliyor.

BIM'ın kapsamlı bir şekilde ele alındığı Yapı Bilgi Sistemi Konferansında, alanlarında uzman konuşmacılar BIM'in Tasarım Görselliği, Model Bazlı Keşif, Model Bazlı Yönetmelik Kontrolü, Enerji Analizi, Yapılabilirlik Analizi, Lojistik Planlama, İş Programı Görselliği, Uyuşmazlık Tespiti, 'As Built' Oluşturma, Lazer Tarama ve Model Bazlı Yerleşim uygulamaları hakkında sunumlar yaptı 

 

 

 


Yazılar
İş Hayatında Kadının İş Güvenliği
21.YÜZYILDA İSTANBUL‘A BAKIŞ AÇIMIZ
Karoly Kos
İşyerinde Duygusal Taciz(Mobbing)
Bakan Riskli Bölgeleri Açıkladı
Osmanlı Kadın Hareketi
Mimaride Neyi Sürdürüyoruz? yazan:Devran Bengü,y.mimar
Mimaride İşlevsellik, Estetik ve Farklılık
Yeşil Dönüşüm
17.AVRASYA EKONOMİ ZİRVESİ
BIM Geleceğin Çalışma Biçimini Bugünden Sunuyor
2000’li Yıllarda Kadın İstihdamının Sektörel Dağılımı
İş Hayatında Kadının İş Güvenliği
İnşaat sektörünün en büyük sorunu; İş Güvenliği
Kentsel Dönüşümün Maliyeti
Bağış ve Aidat

İnşat ve Kadın Derneği
Türkiye İş Bankası- Balmumcu Şubesi
Hesap Numarası:1135 823360
IBAN: TR920006400000111350823360
 

Kurumsal

2009 yılında, Kadınların inşaat sektöründeki varlıklarını güçlendirmek, statülerini artırmak, inşaat sektöründe kadın istihdamının artmasına katkıda bulunmak; bu sektörde çalışan veya çalışmak isteyen kadınlar arası diyalog, iletişim, dayanışma ve yardımlaşmayı sağlamak, toplumun tüm kesimlerinden kadınlarla ortak bir platformda bir araya gelip, yasalara uygun faaliyetlerde bulunmak ve çalışmalar yapmak  amacıyla kurulmuştur.
 

  • BİZE ULAŞIN

  • info@ivkad.org

www.teknovizyon.net/
YukariCik